dlapacjenta.info

Leki i suplementy diety

Europejscy naukowcy pracowali nad nowatorskimi lekami przeciwretrowirusowymi do zwalczania HIV. Uzyskane wyniki pozwolą zwiększyć ochronę przed przenoszeniem wirusa.
Tektrotyd (99mTc-Tektrotyd), lek opracowany i wytwarzany w Ośrodku Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), otrzymał właśnie rejestracje umożliwiające jego stosowanie w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki unikatowym właściwościom polskiego produktu oraz niskiej cenie skuteczna diagnostyka i terapia onkologiczna będzie dostępna dla coraz większej liczby pacjentów z całego świata.
Podczas badania europejskiego opracowano ciekawą strategię leczenia choroby nowotworowej, polegającą na indukowaniu różnicowania nowotworowych komórek macierzystych.
Nowe zautomatyzowane narzędzie do monitorowania bezpieczeństwa leków może pomóc w identyfikacji niepożądanych reakcji na leki, niewykrywanych w poprzedzających wprowadzenie medykamentów na rynek badaniach klinicznych, opartych na wielu źródłach danych.
Antybiotykooporność jest jednym z głównych wyzwań w dziedzinie zdrowia w XXI w., z którym wciąż musimy się zmierzyć. Do rozwiązania tego problemu poprzez projektowanie i tworzenie nowych leków antybakteryjnych niezbędne jest podjęcie wspólnych działań w tym kierunku.
Wyjaśnienie mechanizmów indukowania odpowiedzi uczuleniowej przez leki jest kluczowe w projektowaniu testów diagnostycznych i podejmowaniu właściwych działań.
Przewlekłe choroby autoimmunologiczne (AI) i zapalne (ID), takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, są dotkliwymi i wyniszczającymi stanami patologicznymi. Tworzenie nowatorskich strategii terapeutycznych przeciw takim chorobom jest dla badaczy priorytetem.
Wiele ludzkich chorób powodowanych jest przez patogeny bakteryjne, ale niewiele wiadomo na temat ich pochodzenia. Badacze otrzymujący środki z UE pracowali nad zmianą bieżącego stanu z wykorzystaniem bakterii należących do rzędu Rickettsiales jako modelu.
Zainicjowano niedawno nowy projekt finansowany ze środków UE, aby opracować mikroskopijne oznaczenia fizyczne na produktach farmaceutycznych i medycznych, które pozwoliłyby przeciwdziałać ich fałszowaniu.
Leczenie raka jest wciąż poważnym wyzwaniem w medycynie i pilnie potrzebne są nowe leki o odmiennym sposobie działania. Dzięki środkom unijnym prowadzone są badania w tej dziedzinie, wykorzystujące syntetyczne produkty oparte na likorynie.
Choć około 90% gatunków na Ziemi żyje w środowiskach morskich i przybrzeżnych, to ta ogromna różnorodność form życia nie została jeszcze dokładnie zbadana. Badając organizmy występujące w różnych miejscach w morzach, naukowcy mogą odkryć nowe związki znajdujące zastosowania w medycynie, rolnictwie i różnych dziedzinach przemysłu.
Nad krajami Afryki Subsaharyjskiej nadal wisi groźba pandemii AIDS i pilnie potrzebne są innowacyjne metody leczenia. Identyfikacja nowych celów farmaceutycznych, które umożliwiłyby powstrzymanie replikacji wirusa HIV, ma szansę ograniczyć rozmiar tego problemu.
W toku prac nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem MABSOT opracowany został lek, który może znacznie poprawić bezpieczeństwo przeszczepów narządów i pobudzić europejski sektor farmaceutyczny.
Dzięki łączeniu fachowej wiedzy z wielu dziedzin, Instytut Złożonych Systemów Molekularnych Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven jest na progu przełomu, który może mieć istotne implikacje dla przemysłu farmaceutycznego.
Jeżeli mieszkacie w Europie, to być może nie dotarły do was słuchy na temat tzw. "chorób zaniedbanych" będących następstwem zakażeń świdrowcami. Ale w krajach takich jak Brazylia czy Sudan, są one endemiczne.
Aplikację, która pomaga w bezpiecznym zażywaniu leków, stworzyli studenci Politechniki Gdańskiej. Dr Poket podpowiada użytkownikom, które tabletki wchodzą w interakcje z alkoholem, po jakich nie można prowadzić auta, a które są groźne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Mateusz Zauliczny i Marcin Michalak udostępniają wybrane moduły aplikacji bezpłatnie na Google Play.
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności